Questions from College Physics


Q: Two hard rubber spheres, each of mass m = 15.

Two hard rubber spheres, each of mass m = 15.0 g, are rubbed with fur on a dry day and are then suspended with two insulating strings of length L = 5.00 cm whose support points are a distance d = 3.00...

See Answer

Q: Rank the potential energies of the four systems of particles shown in

Rank the potential energies of the four systems of particles shown in Figure CQ16.4 from largest to smallest. Include equalities if appropriate. Figure CQ16.4:

See Answer

Q: The apparatus shown in Figure P11.12 was used by Joule

The apparatus shown in Figure P11.12 was used by Joule to measure the mechanical equivalent of heat. Work is done on the water by a rotating paddle wheel, which is driven by two blocks falling at a co...

See Answer

Q: Two small beads having positive charges q1 = 3q and q2 =

Two small beads having positive charges q1 = 3q and q2 = q are fixed at the opposite ends of a horizontal insulating rod of length d = 1.50 m. The bead with charge q1 is at the origin. As shown in Fig...

See Answer

Q: A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a

A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a charge of 8.00 μC. A conducting spherical shell of inner radius 4.00 cm and outer radius 5.00 cm is concentric with the solid sphere and has a charge...

See Answer

Q: Three identical point charges, each of mass m = 0.

Three identical point charges, each of mass m = 0.100 kg, hang from three strings, as shown in Figure P15.68. If the lengths of the left and right strings are each L = 30.0 cm and if the angle Î...

See Answer

Q: Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energy

Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energy of 1.60 x 10-17 J. (a) What is the magnitude of the uniform electric field (pointing in the direction of the electrons’ movement) that wil...

See Answer

Q: Two uncharged spheres are separated by 2.00 m. If

Two uncharged spheres are separated by 2.00 m. If 3.50 x 1012 electrons are removed from one sphere and placed on the other, determine the magnitude of the Coulomb force on one of the spheres, treatin...

See Answer

Q: Protons are projected with an initial speed v0 = 9550 m/

Protons are projected with an initial speed v0 = 9550 m/s into a region where a uniform electric field of magnitude E = 720 N/C is present (Fig. P15.70). The protons are to hit a target that lies a ho...

See Answer

Q: Four point charges are at the corners of a square of side

Four point charges are at the corners of a square of side a as shown in Figure P15.8. Determine the magnitude and direction of the resultant electric force on q, with ke, q, and a left in symbolic for...

See Answer