Questions from College Physics


Q: A diatomic ideal gas expands from a volume of VA = 1

A diatomic ideal gas expands from a volume of VA = 1.00 m3 to VB = 3.00 m3 along the path shown in Figure P12.76. If the initial pressure is PA = 2.00 x 105 Pa and there are 87.5 mol of gas, calculate...

See Answer

Q: A block of mass m = 0.60 kg attached to

A block of mass m = 0.60 kg attached to a spring with force constant 130 N/m is free to move on a frictionless, horizontal surface as in Figure P13.1. The block is released from rest after the spring...

See Answer

Q: An archer pulls her bowstring back 0.400 m by exerting

An archer pulls her bowstring back 0.400 m by exerting a force that increases uniformly from zero to 230 N. (a) What is the equivalent spring constant of the bow? (b) How much work is done in pulling...

See Answer

Q: A student pushes the 1.50 - kg block in Figure

A student pushes the 1.50 - kg block in Figure P13.11 against a horizontal spring, compressing it by 0.125 m. When released, the block travels across a horizontal surface and up an incline. Neglecting...

See Answer

Q: An automobile having a mass of 1.00 x 103 kg

An automobile having a mass of 1.00 x 103 kg is driven into a brick wall in a safety test. The bumper behaves like a spring with constant 5.00 x 106 N/m and is compressed 3.16 cm as the car is brought...

See Answer

Q: A 10.0 - g bullet is fired into, and

A 10.0 - g bullet is fired into, and embeds itself in, a 2.00 - kg block attached to a spring with a force constant of 19.6 N/m and having negligible mass. How far is the spring compressed if the bull...

See Answer

Q: An object – spring system moving with simple harmonic motion has an

An object – spring system moving with simple harmonic motion has an amplitude A. (a) What is the total energy of the system in terms of k and A only? (b) Suppose at a certain instant the kinetic energ...

See Answer

Q: A horizontal block – spring system with the block on a frictionless

A horizontal block – spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 47.0 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.240 m. (a) What is the spring consta...

See Answer

Q: A 0.250 - kg block attached to a light spring

A 0.250 - kg block attached to a light spring oscillates on a frictionless, horizontal table. The oscillation amplitude is A = 0.125 m and the block moves at 3.00 m/s as it passes through equilibrium...

See Answer

Q: A block – spring system consists of a spring with constant k

A block – spring system consists of a spring with constant k = 425 N/m attached to a 2.00 - kg block on a frictionless surface. The block is pulled 8.00 cm from equilibrium and released from rest. For...

See Answer